fine print

Najlepsze drukarki z funkcją dupleksu

Drukowanie dwustronne jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, ale również ekologicznym. Dzięki niemu zużywamy znacznie mniej papieru (w optymalnym przypadku – o połowę mniej). To z kolei sprawia, że mniej wydajemy na zakup kartek do drukarki (każde kilka złotych, które zostaje w naszej kieszeni jest przecież mile widziane). Zmniejszenie zużycia papieru pozytywnie wpływa również na środowisko naturalne – z czegoś w końcu ten papier wyprodukować trzeba. Drukowanie dwustronne ma zatem szereg zalet i praktycznie pozbawione jest wad. Co prawda nie zawsze możemy zastosować to rozwiązanie (czasem istnieje konieczność sporządzania dokumentów zadrukowanych jednostronnie, czasem dokument zajmuje po prostu jedną stronę), jednak gdy tylko jest to możliwe, powinniśmy je wykorzystywać.

Drukowanie dwustronne jest na tyle istotną alternatywą, że producenci drukarek postanowili je maksymalnie uprościć. W tym celu wiele modeli urządzeń drukujących wyposażanych jest w moduł dupleksu. Dupleks to właśnie funkcja automatycznego druku dwustronnego. Dzięki niemu nie musimy samodzielnie układać zadrukowanych po jednej stronie kartek w zasobniku na papier, by drukarka mogła zadrukować je z drugiej strony. Urządzenie samo się w tym względzie „obsługuje”, naszym jedynym zadaniem jest zaznaczenie w opcjach drukowania, że chcemy, by był to wydruk dwustronny.

Dupleks jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, jednak nadal nie wszystkie drukarki posiadają taką opcję. Przy sporadycznym drukowaniu dwustronnym nie jest on elementem niezbędnym, jednak przy większej ilości wydruków znacznie ułatwia pracę (konieczność ręcznego przekładania papieru i wkładania go w odpowiedniej pozycji jest w takich przypadkach nie tylko czasochłonna, ale może być również niezwykle denerwująca i frustrująca). Dlatego decydując się na zakup nowej drukarki warto przyjrzeć się modelom wyposażonym w dupleks. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które mogą Was zainteresować.

Wśród monochromatycznych drukarek laserowych na uwagę zasługuje Samsung SL-M2825ND. Urządzenie to jest w stanie drukować z prędkością dochodzącą do 28 stron/min., przy maksymalnym miesięcznym obciążeniu na poziomie 12 000 stron. Sprawdzi się zatem zarówno w domu, jak i w niewielkich firmach. Jego wadą jest brak modułu Wi-Fi, jednak jeśli łączność bezprzewodowa nie stanowi jednego z priorytetów, nie warto szukać droższych modeli.

Ponad dwukrotnie więcej trzeba zapłacić za drugą w naszym zestawieniu monochromatyczną drukarkę laserową. Ricoh SP 400DN, bo o niej mowa, jest jednak sprzętem ze zdecydowanie wyższej półki, przeznaczonym dla znacznie bardziej wymagających osób. O ile prędkość drukowania jest jedynie nieznacznie wyższa (30 stron/min.), o tyle maksymalne miesięczne obciążenie plasuje ten model w zupełnie innej kategorii. Jest on bowiem w stanie w ciągu miesiąca „obsłużyć” nawet 360 000 stron. Ponadto posiada nie tylko usprawniający pracę wyświetlacz LCD, ale również port RJ45 do łączenia sieciowego. Również pojemność podajnika na papier robi wrażenie – mieści się w nim aż 850 arkuszy. Ricoh SP 400DN jest więc zdecydowanie modelem dedykowanym większym biurom, w których drukowanie odbywa się w dużych, żeby nie powiedzieć hurtowych, ilościach.

Jeśli potrzebujemy drukarki laserowej, ale oferującej również możliwość druku w kolorze, warto skierować swój wzrok na model Brother HL-3170CDW, który kupimy za około 1 000 zł. Za tą cenę otrzymamy stosunkowo kompaktowe urządzenie drukujące z prędkością 22 stron/min. (zarówno w czerni, jak i w kolorze), wyposażone w wyświetlacz LCD oraz moduł Wi-Fi umożliwiający połączenie z wieloma komputerami (oraz tabletami i smartfonami) pracującymi w sieci lokalnej.

Zwolennicy drukowania atramentowego również znajdą coś dla siebie. Powinien ich zainteresować Epson EcoTank ITSL4160, czyli atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Trzeba za niego zapłacić ponad 1100 zł, jednak jest on wart swojej ceny. Jego niewątpliwą zaletą jest zastąpienie tradycyjnych kartridży zewnętrznymi pojemniczkami na tusz, które można samodzielnie napełniać, co bardzo mocno obniża koszty wydruku jednej strony. Prędkość druku wynosząca w czerni nawet 33 strony/min. jest, zwłaszcza jak na urządzenie atramentowe, bardzo dobrym wynikiem. Ponadto możemy skorzystać z łączności Wi-Fi, a niewielki ekran LCD znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia.

Artykuł opracowany przez częstochowski serwis drukarek Optima-MD. Więcej ciekawych poradników znajdą Państwo na ich blogu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *