woman visiting dentist

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Osoby, które regularnie odwiedzają gabinet stomatologiczny, nie muszą w szczególny sposób przygotowywać się do kolejnych wizyt w nim. Jeśli jednak mamy do czynienia z pacjentami stroniącymi od odwiedzania tego lekarza, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Sama decyzja o udaniu się z wizytą kontrolną jest dla nich trudna, dni poprzedzające ją mogą przy tym być prawdziwym koszmarem. Na szczęście, do wizyty u stomatologa można się naprawdę dobrze przygotować. Co warte podkreślenia, nie musi to wymagać od nas przesadnie dużego wysiłku.

Zacznij od właściwej higieny jamy ustnej

Po długiej nieobecności w gabinecie zwykle zależy nam na tym, aby wywrzeć na stomatologu jak najlepsze wrażenie. Każdy obawia się przecież krytyki, a osoba, która dawno nie stawiała się w gabinecie jest wręcz przekonana o tym, że krytyka taka będzie miała miejsce. Pierwszym krokiem powinno być więc postawienie na odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli nie przywiążemy do tego dużej wagi, lekarz może mieć spory problem z oceną rzeczywistego stanu naszych zębów. Co więcej, będzie zmuszony do zadbania przede wszystkim o to, aby pozbyć się z nich kamienia, a nie do dokonania starannego przeglądu. Staranne wyszczotkowanie zębów przed wizytą może też poprawić relacje pacjenta i lekarza. Stomatolog także ma przecież wrażliwe zmysły, jeśli więc nie zadbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej, praca z nami nie będzie należała do najprzyjemniejszych.

Staranne wyszczotkowanie zębów przed wizytą to absolutne minimum, możemy jednak zrobić zdecydowanie więcej. Dobrym pomysłem będzie, z pewnością, umycie języka z wykorzystaniem w tym celu tylnej strony szczoteczki. Nie zaszkodzi też, jeśli sięgniemy po nić dentystyczną po to, aby jak najstaranniej wyczyścić za jej pomocą przestrzenie międzyzębowe. Warto pamiętać także o płynie do płukania. Ten nie tylko doskonale radzi sobie z bakteriami, które znajdują się w jamie ustnej, ale również pozostawia miły zapach.

visiting dentist

Zadbaj o przygotowanie psychiczne

Jeśli wizyta naprawdę nas przeraża, warto zadbać także o własny komfort psychiczny przygotowując się do niej. Już w dzień poprzedzający spotkanie z lekarzem dobrze jest więc zastanowić się nad tym, jakie działania podejmować, aby nasz umysł był zajęty innymi formami aktywności. Najlepiej nie myśleć o wizycie zbyt dużo, a już na pewno dobrze jest szukać sobie innych zajęć tuż przed nią. Obawy są czymś naturalnym, ich nieustanna analiza z pewnością nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Przed wizytą u dentysty dobrze jest też coś przekąsić zwracając uwagę na to, że jedzenie powinno być smaczne, a jednocześnie zdrowe. Jeśli wchodzimy do gabinetu na sztywnych nogach, sparaliżowani przez strach, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby powiedzieć o tym dentyście. Z pewnością dołoży starań, aby zniwelować nasze obawy.

Zabierz ze sobą dokumentację medyczną

Wiele osób unika dentysty przede wszystkim dlatego, że ich wcześniejsze kontakty ze specjalistą były dość przykrymi doświadczeniami. Jeśli więc pozostał po nich jakiś ślad w postaci dokumentacji medycznej, warto zabrać ją ze sobą. Lekarz oceni na tej podstawie, jak poważny był problem, z którym się mierzyliśmy. Dokumentacja z pewnością pomoże mu w ustaleniu tego, jakie leczenie było wcześniej zaproponowane. Może przyczynić się więc do tego, że nie popełni błędów swoich poprzedników.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką stomatologiczną Ochota na Uśmiech z Warszawy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *