pracodawca

Koszty zatrudnienia pracownika w 2019 roku

Wielu pracowników nie orientuje się, że koszt ich zatrudnienia jest znacznie wyższy niż ich wysokość pensji netto. Dla pracodawcy to dużo większy koszt. Warto więc sprawdzić, ile rzeczywiście kosztuje zatrudnienie pracownika w 2019 roku.

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika?

W 2019 roku wynagrodzenie minimalnie będzie się kształtować na poziomie 2250 zł brutto. Od tej kwoty odprowadzane są składki ZUS. Są finansowane zarówno przez pracodawcę, jak i samego pracownika. Składki ZUS za pracowników wylicza się od podstawy wynagrodzenia brutto. Dlatego koszt zatrudnienia jest wyższy.

Ile kosztuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę?

W takiej sytuacji, koszt zatrudnienia pracownika wynosi 2710,81 zł. Do 2250 zł dolicza się kwotę 460,81 zł. W przypadku minimalnego wynagrodzenia, składki obciążające pracodawcę są następujące:

 • ubezpieczenie emerytalne: 219,60 zł,
 • ubezpieczenie rentowe: 146,25 zł,
 • ubezpieczenie wypadkowe: 37,58 zł,
 • fundusz pracy: 55,13 zł,
 • fundusz gwarantowanych świadczeń zdrowotnych: 2,25 zł.

Wszystkie te składki wynoszą 430,08 zł.

Pracodawcy powinni zdawać sobie z tego sprawę. Wymagania pracowników dotyczące wynagrodzenia są coraz wyższe. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podają najczęściej tylko cenę netto. Jednak pracodawca musi do tego doliczyć dodatkowe koszty. Najlepiej skorzystać wtedy z kalkulatora wynagrodzenia. Znajdziemy go w Internecie.

Ile kosztuje zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia?

Koszt zatrudnienia pracownika uzależniony jest od tego, czy objęty jest ubezpieczeniem z innego tytułu.

Całkowity koszt zatrudnienia może być następujący:

 • wynagrodzenie brutto,
 • wynagrodzenie brutto razem ze składkami finansowanymi przez pracodawcę.

Pierwszy przypadek dotyczy osób, którzy objęci są jedynie ubezpieczeniem zdrowotnym. Chodzi tutaj o osoby, zatrudnione u innego pracodawcy na umowę o pracę lub zlecenie, osiągający z tego tytułu minimalną pensję. Do tej grupy możemy też zaliczyć studentów, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Ich umowy są nieoskładkowane.

Drugi przypadek dotyczy natomiast osób, które zatrudnione są u innego pracodawcy na umowie o pracę lub zlecenie, ale nie osiągają minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy to również emerytów i rencistów.

Pracodawca powinien też pamiętać, że od 2017 roku weszła w życie minimalna stawka godzinowa. W 2019 roku będzie się kształtować na poziomie 14,70 zł brutto. Obowiązuje wszystkich zleceniobiorców, niezależnie od schematu opłacanych składek ZUS.

pracownicy

Ile kosztuje zatrudnienie na umowie o dzieło?

Jeżeli współpracujemy z wykonawcą na podstawie umowy o dzieło, nie musimy odprowadzać za niego żadnych składek. Jedynym kosztem jest wynagrodzenie brutto. Składki zdrowotne odprowadzamy tylko wtedy, gdy na umowę o dzieło zatrudniliśmy swojego pracownika.

Wówczas oskładkowanie jest takie samo, jak w przypadku umowy o pracę. Koszt zatrudnienia znacznie różni się od tego, jaki ponieślibyśmy, gdyby osoba była zatrudniona u innego pracodawcy.

Warto pamiętać o powyższych składnikach, zatrudniając nowego pracownika. Koszty uzależnione są od tego, na jaką umowę go zatrudniamy. Przy obliczaniu kosztów zatrudnienia nie możemy brać tylko wynagrodzenia netto.

Related Posts

7 Replies to “Koszty zatrudnienia pracownika w 2019 roku”

 1. W takim tempie pójdziemy z torbami nikt nie rozumie zeby dac trzeba wpierw zarobic a nowi pracownicy malo co umieją a chcą miliony zarabiac i do tego polityka panstwa prowadzi do wyniszczania polskich przedsiebiorcow.

 2. Zdecydowanie za wysoki rząd ciągnie od nas ile wlezie i jeszcze chce byśmy robili na 500+ coraz częściej zastanwiam się czy nie zamknąć firmy w polsce i przenieść sie do czech czy na słowacje.

 3. Pracownikom żyje sie lepiej ale co z tego jak coraz wiecej firm upada 🙁 jak tak dalej pójdzie pójdziemy z torbami 🙁

 4. Z tym tak jest że jeden sie cieszy drugi nie a jak to zwykle bywa punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 🙂

 5. Od 2020 płaca minimalna ma wzrosnąc do 2450 zł to dopiero będzie chyba chodzi im o to by wyciąć w pień wszystkie małe polskie firmy zostaną tylko najwięksi których będzie stać na utrzymanie pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *