bateria umywalkowa z mydelniczką

Baterie umywalkowe i ich rodzaje

Najważniejszymi cechami baterii są niezawodność i trwałość, a także ergonomiczna konstrukcja. Jak jednak wybrać baterie, który połączy te cechy, a także będzie odpowiednia dla konkretnego miejsca instalacji?

Cechy konstrukcyjne

Zacznijmy od kilku wspólnych elementów, które są wspólne dla wszystkich baterii. Te do domu nie różnią się zasadniczymi różnicami w zależności od pomieszczenia, w którym będą używane (czy będzie to bateria do zlewu w kuchni, czy bateria z głowicą prysznicową do łazienki). Wszystkie typy baterii mają następujące elementy:

  • rama;
  • mechanizm mieszania;
  • mechanizm kontrolny;
  • aerator.

Jeśli wolisz prostotę, powinieneś zwrócić uwagę na stały zawór z odlewanym korpusem: prosty i trwały. Jednocześnie ma też wady – obszar zasięgu strumienia wody jest raczej ograniczony. Obrotowa wylewka baterii gwarantuje większą łatwość obsługi i oszczędność wody, ale wymaga również większej przestrzeni montażowej.

Rodzaje baterii według rodzaju konstrukcji

W zależności od cech konstrukcyjnych baterie są podzielone na następujące kategorie.

wystrój łazienki

Jedna dźwignia. Konstrukcję reprezentuje kran z jedną dźwignią, który reguluje siłę strumienia i jednocześnie reguluje jego temperaturę. Dźwignie do takich baterii zwykle nie różnią się wymiarami. Istnieje kilka odmian baterii z jednym uchwytem, ale wszystkie wykorzystują mechanizm ceramiczny lub kulkowy. Tego typu urządzenie jest projektowane w taki sposób, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wycieku. Taka bateria jest trudna do uszkodzenia, ale jest dość wrażliwa na jakość wody.

W przypadku baterii z jednym zaworem – jeden z zaworów reguluje ciśnienie zimnej, a drugi gorącej wody. Ta odmiana jest uważana za klasyczną i niezawodną. W przeciwieństwie do standardowych baterii, baterie termostatyczne działają w inny sposób. W swojej konstrukcji mają dwie dźwignie: jedną do temperatury, drugą do wody. To świetna opcja dla domu, ponieważ ustawiona temperatura wody jest automatycznie utrzymywana przez termostat, który sam w czasie rzeczywistym reguluje ilość dostarczanej zimnej i ciepłej wody w zależności od ich temperatury i ciśnienia. Musisz tylko regulować ciśnienie wody. W ten sposób możliwe jest utrzymywanie dopływu wody o określonej temperaturze i ciśnieniu, zapobiegając nieprzyjemnym niespodziankom, które czasami pojawiają się podczas kąpieli lub w celu ochrony dzieci przed przypadkowymi poparzeniem gorącą wodą.

Mocowanie

Naścienny. Znany wszystkim uchwyt jest odpowiedni, jeśli wanna i umywalka znajdują się obok siebie. Aby korzystanie z baterii było jak najwygodniejsze, konieczne jest prawidłowe ustawienie jej w stosunku do krawędzi łazienki. Optymalna wysokość to około 20-30 cm Ważne jest również dobranie odpowiedniej długości wylewki. Dostępne są też baterie montowane z boku oraz centralnie. W tym przypadku bateria montowana jest pionowo. Stosowany jest głównie w kuchni. Te opcje są najłatwiejsze w sensie codziennego utrzymania czystości.

Materiał – który wybrać

złota bateria umywalkowa
Złota bateria umywalkowa

Tradycyjnie korpus baterii wykonany jest z mosiądzu, części wewnętrzne, wkłady mogą być metalowe lub ceramiczne, aktywnie wykorzystuje się tlenek glinu. Armatura do baterii wannowych wykonana jest ze stali nierdzewnej, zewnętrzne części armatury niklowane, chromowane i emaliowane. Stosowane są materiały, które są w stanie wytrzymać stałą interakcję z wodą, nie rdzewieją i nie psują się przez długi czas, zachowując swój połysk i integralność.

Pod względem wytrzymałości tworzywa sztuczne i ceramika nie mogą konkurować z metalami, ale materiały te mają swoje zalety i wady. Plastik jest niedrogi, lekki i ma niską przewodność cieplną. Ceramika jest zbliżona do plastiku, jest cięższa i przyjemniejsza w dotyku, choć często pęka przy nieostrożnym użyciu kranów.

Po prawej na obrazku widzimy przykładową baterię umywalkową dostępną na Armadesi.pl, jest to złota designerska niska bateria umywalkowa wykonana z najwyższej jakości mosiądzu, z ceramiczną głowicą, prosta, a zarazem solidna konstrukcja, bardzo łatwa w utrzymaniu i montażu. Więcej na jej temat na stronie https://armadesi.pl/baterie-umywalkowe/239-zlota-designerska-niska-bateria-umywalkowa.html

Baterie do kuchni i łazienki

Najpopularniejszym typem baterii do umywalek jest bateria z jednym uchwytem z krótką, nieobrotową wylewką. To wystarczy do mycia lub mycia rąk, można go kupić do każdego, nawet najpłytszego zlewu. Jeśli umywalka znajduje się obok toalety, można ją wyposażyć w baterię z prysznicem. Z łatwością zastąpi bidet, co oznacza, że pomoże zaoszczędzić miejsce i jednocześnie zapewni wystarczający komfort użytkowania. Zasada działania tej konstrukcji jest prosta: po naciśnięciu przycisku przepływ wody jest kierowany przez wąż.

Related Posts