spotkanie z klientem

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Prowadząc działalność gospodarczą musimy się liczyć z różnymi wymogami jakie będą stawiały nam przepisy prawa. Wśród tych kwestii, które koniecznie trzeba będzie brać pod uwagę są te odnoszące się do rozliczeń podatkowych. Większość przedsiębiorców stara się szukać kogoś kto będzie mógł faktycznie poprowadzić kompleksowo obsługę rachunkowo – podatkową. W tym momencie pojawia się pytanie jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe. Jak wśród licznych propozycji wybrać tą najlepszą, by obsługa była na wysokim poziomie. Takie pytanie będzie stawiać sobie wielu przedsiębiorców.

Sprawdzamy kwalifikacje pracowników biura

Trzeba pamiętać, że prowadzenie księgowości to odpowiedzialne zadanie, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzać czy wybrane biuro posiada wiedzę i doświadczenie, aby faktycznie klientom świadczyć profesjonalne usługi. W świetle przepisów prawa teoretycznie każdy może prowadzić biuro rachunkowe, jednak warto szukać takiego, które posiada certyfikaty, zezwolenia oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. O takie dokumenty warto zapytać kontaktując się z biurem. Obecnie nie ma już wymogu posiadania certyfikatu od Ministerstwa Finansów. Jednak zawsze powinniśmy się starać o to, by mieć pewność, że usługa będzie na wysokim poziomie. W końcu komuś powierzamy zarządzanie pieniędzmi więc musi być to realizowane na wysokim poziomie. Trzeba przy tym pamiętać, że certyfikat jest przyznawany nie dla biura, ale dla osoby, dlatego trzeba będzie sprawdzić czy konkretna osoba, która będzie realizować obsługę danej firmy posiada ten certyfikat. Warto także sprawdzić czy pracujące tam osoby posiadają licencje doradców podatkowych.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Warto podkreślić, że od 2004 roku każde biuro rachunkowe musi mieć polisę od odpowiedzialności cywilnej. Poszczególni doradcy powinni mieć także indywidualne ubezpieczenie. Zanim będziemy podejmować ostateczną decyzję o wyborze biura możemy także sprawdzić czy ma ono tylko tradycyjną polisę czy gwarantuje szerszy zakres ochrony jak również rozliczenie z ZUS, rozliczenie KPiR czy ubezpieczenie utraty dokumentacji. Warto także sprawdzić w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym dana polisa jest wykupiona oraz jaka jest jej wysokość.

napis security

Ochrona firmowych danych

Korzystając z obsługi biura rachunkowego stajemy przed koniecznością wyboru takich rozwiązań, w których będziemy komuś oddawać swoje ważne dane. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o ochronę danych osobowych, które do biura rachunkowego są przekazywane. Warto będzie sprawdzić czy biuro stosuje te założenia jakie wynikają z obowiązujących przepisów. Kwestia ta może wydawać się nieco błaha, a w rzeczywistości jest to bardzo ważne, ponieważ brak ochrony danych osobowych może powodować wiele przykrych konsekwencji.

Opłaty za usługi biura rachunkowego

Oczywiście jedną z istotnych kwestii przy wyborze biura rachunkowego będzie również zwracanie uwagi na to jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o opłaty za usługi biura rachunkowego. W końcu każdy chce mieć dobrze realizowane usługi, ale przy tym jednocześnie chce otrzymać również profesjonalną obsługę jeśli chodzi o realizację tych usług,. Warto zwrócić uwagę na to jakie będą koszty zwracają przy tym uwagę na to jaki zakres usług dana firma będzie chciała nam zaoferować. W ten sposób wybór stanie się dla firmy łatwiejszy.

Jaki będzie zakres świadczonych usług?

Na rynku funkcjonują obecnie biura, które oferują rachunkowość podatkową i finansowo – zarządczą, mogą obsługiwać także sprawy kadrowo – płacowe. Niektóre z nich specjalizują się w mniejszym zakresie usług, konkretnych działaniach. Dlatego wybierając dla siebie biuro rachunkowo faktycznie warto to wziąć pod uwagę i zdecydować się na takie biuro, które zagwarantuje zakres usług dopasowany do potrzeb firmy, która będzie z tych usług korzystała. Przy tym warto również sprawdzić doświadczenie danego biura i jego pracowników. Wtedy łatwiej będzie wybrać dla siebie możliwie najlepszą ofertę dopasowując zakres usług do potrzeb danej firmy.

spotkanie firmowe

Biuro rachunkowe lokalne czy z innego miasta?

Przedsiębiorcy często zadają pytanie, czy jest różnica między biurem rachunkowym z Sosnowca, a z biurem rachunkowym zlokalizowanym w innym mieście. W dzisiejszych czasach większość kwestii można załatwić z biurem księgowym zdalnie. Dodatkowo w zasadzie odległości między jednym, a drugim miastem są niewielkie i przedsiębiorcy nawet jeżeli chcieliby podjechać do biura rachunkowego do innego miasta np. Sosnowca, to i tak nie będzie stanowiło to większego problemu. Dla przykładu biuro rachunkowe dla firm z Sosnowca fizycznie posiada siedzibę w Dąbrowie Górniczej, ale obsługuje również firmy z innych miast. Z takim biurem bez najmniejszego problemu można skonsultować wszystkie sprawy online, jak również dokumenty księgowe przesłać w formie elektronicznej, a te najistotniejsze, jeśli nie mamy czasu podjechać do Sosnowca, możemy nawet wysłać pocztą lub kurierem. Dzisiaj odległości nie stanowią większego problemu, a faktury bez trudu mogą być dostarczone do biura rachunkowego w formie elektronicznej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *