sól morska

Co warto wiedzieć o soli morskiej?

Sól morska jest popularnym dodatkiem do posiłków, ale nie jest to jej jedyną zaletą, gdyż wykorzystywana jest także w kosmetyce. O jej zastosowaniu i pozytywnych właściwościach wspomnę później. Na początek warto dowiedzieć się czym sól morska różni się od popularnej soli kuchennej. Zarówno jedna jak i druga zawiera taką samą ilość sodu, w związku z czym ma taki sam wpływ na ludzki organizm.

W obu przypadkach zawartość sodu wynosi 40%. Różnią się między sobą smakiem, zapachem oraz sposobem pozyskiwania. Zdaje się, że sól morska jest zdrowszym odpowiednikiem soli kuchennej, gdyż jest mniej przetworzona. Powstaje naturalnie, w efekcie krystalizacji wód morskich. Biorąc pod lupę sól kuchenną to podczas obróbki traci ona cenne pierwiastki, a zwłaszcza jod. Dopiero na ostatnim etapie produkcji dodaje się związek zwany jodkiem potasu.

Śnieżnobiały kolor soli kuchennej zawdzięczamy dodawaniu substancji wybielających, dodatkowo związki aluminium, które są dodawane decydują o sypkości produktu. Natomiast sól morska jest suszona bez użycia żadnych chemikaliów, dzięki czemu ma barwę szarą. Nie jest sypka, dotykając ją mamy wręcz wrażenie, że ziarenka kleją się do siebie, a to jest zaletą, gdyż mamy pewność, iż zawiera mnóstwo drogocennych minerałów. Jeśli chodzi o smak, to jest na pewno bardziej intensywny niż soli kuchennej, przez co do potraw należy dodawać mniejsze ilości tej soli. Ziarenka są większych rozmiarów, dlatego przydatny będzie wtedy młynek do zmielenia.

Jak już wiadomo sól przydatna jest nie tylko w kuchni, ale spełnia się świetnie także w kosmetyce, na jej bazie wytwarza się kosmetyki do włosów. Sól morska wykorzystywana jest do walki z przetłuszczającymi się włosami, gdyż znana jest ze swoich właściwości przesuszających, dzięki czemu włos zostaje pozbawiony wilgoci. Osoby mające problem z łupieżem także znajdą dla siebie rozwiązanie, gdyż produkty na bazie soli skutecznie pozbędą się tego kłopotu.

różne typy soli

Sól dodawana jest do peelingów, którymi można usunąć martwy naskórek, jednoczesne masowanie skóry poprawia krążenie i może przyspieszyć porost włosów. Sól morską wykorzystuje się do kąpieli, w efekcie czego skóra staje się wyraźnie gładsza, ładniejsza i przede wszystkim elastyczna. Dobra wiadomość dla kobiet! Sól wykazuje działanie antycellulitowe, dzięki czemu znikają rozstępy, a skóra wygląda o wiele lepiej.

Do udrażniania nosa dla dzieci świetnie sprawdza się właśnie roztwór soli morskiej, mogą go stosować zarówno dzieci jak i dorośli. Dzięki zawartości minerałów, działa lepiej od soli fizjologicznej, regenerując i zabezpieczając śluzówkę. W przypadku chorób zatok czy silnego kataru roztwór dobrze spełnia swoją rolę, gdyż zmniejsza obrzęk śluzówki. W takim przypadku używa się roztworów o większym stężeniu, z kolei tych o mniejszym stężeniu używać można do codziennej pielęgnacji, dzięki czemu nos oczyszcza się z alergenów, zanieczyszczeń, wydzieliny, a także bakterii czy wirusów.

Sól morska jest bogatym źródłem cennych dla zdrowia pierwiastków takich jak: magnez, wapń, cynk, żelazo i mangan, dlatego warto ją wykorzystywać w swojej kuchni, by poprawić jakość żywienia. Najlepszą sól morską kupisz tutaj.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *