w pralce

Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć

Od pralki tradycyjnie oczekujemy czystości i prania pachnącego świeżością. Wybieramy pachnące proszki i płuczki przyjemne dla naszego węchu… ale czasem okazuje się, że pralka nagle zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach.

Dlaczego nasza pralka brzydko pachnie?

Najczęstszym powodem jest zaduch. Maszyna „dusi się”, ponieważ natychmiast po praniu zamykamy szczelnie klapę. Pamiętaj: parowanie pralki zajmuje trochę czasu. Dlatego zawsze miej uchylone drzwi po praniu przez co najmniej kilka godzin. Ponadto, nie zapomnij przetrzeć powierzchni gumowej. W jej fałdach gromadzi się woda, co może prowadzić nie tylko do powstawania nieprzyjemnego zapachu, ale także do pleśni. Jeśli pleśń znacznie wzrośnie głęboko w gumę, konieczna będzie wymiana mankietu. W większości przypadków pleśń powierzchniową można łatwo usunąć, myjąc mankiet detergentem do mycia naczyń.

Nie używaj bębna pralki do przechowywania brudnych rzeczy. Pralka ma wysoką wilgotność (zwłaszcza jeśli nie została prawidłowo wysuszona po praniu) i wkładasz do niej brudne ubrania. Okazuje się, że jest to idealne środowisko do namnażania bakterii, pleśni i innych nieprzyjemnych żywych stworzeń. Kosz na brudne rzeczy nie zajmie dużo miejsca w mieszkaniu, a uratuje cię od kłopotów z zapachem. Czasami – przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest nowy detergent, zwłaszcza jeśli okazał się nie najlepszej jakości. W innym przypadku może to być nadmiar proszku. Nadmiar przykleja się do ścian maszyny i po pewnym czasie zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Stary wąż odpływowy może powodować brzydki zapach. Na ścianach często przyklejają się śmieci i resztki detergentów, które zaczynają gnić i stają się źródłem smrodu. Możesz spróbować wyczyścić zamulony wąż: w tym celu włącz pralkę bez prania w maksymalnej temperaturze. Jeśli zapach pozostanie – stary wąż należy wymienić na nowy. Czasami powodem nie jest pralka, ale kanalizacja. Wtedy zapach pochodzi z rur, a myjka przepuszcza tylko smród.

Jak walczyć z przykrym zapachem?

Upewnij się, że wąż jest prawidłowo podłączony i we właściwej pozycji. Następnie sprawdź, czy filtr pompy nie jest zatkany, a jeśli tak, wyczyść go. Ponadto musisz dokładnie wyczyścić bęben i wnętrze urządzenia. Następnie należy wlać specjalne środki dezynfekujące, aby zabić bakterie i odkamienacz. Kolejnym krokiem jest włączenie urządzenie do maksymalnej temperatury. Potem wykonaj kolejny cykl zmywania z dodatkowym płukaniem, dodając płynny proszek lub detergent do zmywarek. Pozostaw drzwi otwarte przez chwilę i pozwól pralce wyschnąć.

Jeśli po tych wszystkich czynnościach zapach pozostanie, należy podjąć radykalne środki. Wlej pół litra wybielacza chlorowego na tacę z proszkiem lub cały worek środka do czyszczenia rur kanalizacyjnych i rozpocznij mycie w wysokiej temperaturze. Następnie włącz dodatkowe płukanie, aby wyczyścić pralkę z resztek agresywnych chemikaliów. Wymień wąż spustowy, jeśli jest zbyt zatkany brudnym, śmierdzącym śluzem, który bardzo trudno jest zmyć z jego falistych ścian. Jeśli pozostaje zapach ścieków, to pomoże tu tylko pełna wymiana odpływów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *