różnego typu oliwy z oliwek

Jak przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu

Oliwa z oliwek to wyjątkowy tłuszcz, cieszący się dużą popularnością, jest rekomendowana przez dietetyków oraz lekarzy. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce, a jej dobroczynne właściwości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jaka sama nazwa wskazuje, oliwa wyciskana jest z drzewa oliwkowego.

Najzdrowsza i najbardziej pożądana jest oliwa z pierwszego tłoczenia, jest ona czystym sokiem z oliwek, bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników. Jeśli chcemy, aby zachowała swoje cenne właściwości, a przy tym jej smak i zapach pozostał niezmieniony to powinniśmy wiedzieć jak ją przechowywać, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się jej smakiem. Okres przydatności do spożycia przede wszystkim zależny jest od rodzaju oliwy. Oliwy niefiltrowane, które zawierają pulpę, liście czy resztki wody można przechowywać stosunkowo krótko, bowiem maksymalnie 6 miesięcy od momentu wytłoczenia, natomiast oliwy filtrowane są pozbawione zanieczyszczeń i okres ich przechowywania wydłuża się do 2 lat.

Nie bez znaczenia pozostaje także odmiana oliwek, oliwa z oliwek picual swe właściwości zachowa przez 2 lata, natomiast oliwa z oliwek arbequina zestarzeje się już z upływem roku. Na trwałość oliwy ma także wpływ zawartość polifenoli, im  ich więcej, tym okres przydatności do spożycia wydłuża się. Polifenole to inaczej przeciwutleniacze, które chronią oliwę przed psuciem się. Dzięki zawartości polifenoli oliwa ma ostry, gorzkawy smak, który jest charakterystyczny dla świeżej oliwy. Po tym można poznać najwyższej jakości oliwę extra virgin, taka właśnie powinna być-  gorzka i pikantna. Jeśli trafiliśmy na oliwę, która jest łagodna, pozbawiona pikantności to znaczy, że nie jest to prawdziwa oliwa, tylko mieszanka tłuszczów, również może to oznaczać, że jest już stara i straciła wszystkie swoje cenne właściwości.

zakraszamy danie oliwą

Jeśli zależy nam, żeby oliwa zachowała jak najdłużej swoje drogocenne właściwości, a także smak i zapach to powinniśmy dowiedzieć się paru wskazówek, dotyczących jej przechowywania. Przede wszystkim, jeśli zależy nam na tym, aby oliwa nie straciła swojego pięknego koloru to należy przechowywać ją w zaciemnionym miejscu, najlepiej w szafce. Powinna być zapakowana w butelki z ciemnego szkła bądź metalowe puszki, wtedy oliwa będzie skutecznie chroniona przed światłem, ponieważ  to ono jest największym wrogiem oliwy. Opakowania, w których znajduje się oliwa powinny być szczelnie zamknięte, przechowywanie tłuszczu w otwartych butelkach jest niedopuszczalne, gdyż kontakt oliwy z powietrzem przyspiesza jej starzenie i rozkład, w efekcie czego nie nadaje się już do spożycia. Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić chcąc zachować odpowiednie właściwości oliwy, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Powinna ona wahać się pomiędzy 18 – 24 stopniami. W przypadku temperatury poniżej 8 stopni olej zaczyna gęstnieć, a następnie krzepnąć. Wprawdzie nie traci swoich właściwości zdrowotnych, jednak walory estetyczne pogarszają się, ponieważ pojawiają się cząstki i białe granulki i nie wygląda to zbyt apetycznie.

Warto wiedzieć także o tym, że oliwa bardzo chłonie wszelkie zapachy, dlatego podczas gotowania trzeba uważać na butelkę. Po użyciu oliwy od razu należy ją zakręcać, ponieważ opary z gotowania, a co gorsze spalenizna mogą wniknąć do środka, a wtedy cała oliwa będzie popsuta. Jeśli zastosujemy się do tych wszystkich wskazówek, dotyczących przechowywania oliwy, to na pewno jej walory smakowe i zapachowe, a także właściwości zdrowotne zostaną zachowane i będziemy mogli długo cieszyć się tym cudownym tłuszczem. Oliwa z oliwek, nie bez powodu nazywana jest płynnym złotem, ponieważ ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, dostarcza wielu składników odżywczych, a także pielęgnuje ciało, dzięki czemu skóra staje się znacznie gładsza i odżywiona.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *