kobieta we wnetrzu

Materiałowe rolety zewnętrzne – Zalety i wady

Coraz chętniej decydujemy się na zakładanie rolet w swoich oknach. Występują one już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w niskich blokach. Rolety dają przyjemny cień, a także zatrzymują wzrok co bardziej ciekawskich sąsiadów. I choć jak każdy produkt mają swoje zalety i wady, to wydaję się, że w przypadku materiałowych rolet zewnętrznych, te pierwsze zdecydowanie biorą górę.

Po rolety zewnętrzne sięgamy, bo chcemy budować energooszczędne. Odczuwalnie wpływają na zmniejszenie strat energii. Najlepsze są te, do których produkcji użyto materiału. Nie tylko nie obciążają okna, ale też są stosunkowo tanie i wygodne w codziennym użyciu. Każda roleta składa się z obudowy, czyli skrzynki oraz prowadnic, a także pancerza nazywanego też płaszczem oraz oczywiście napędu, ręcznego lub elektrycznego. Dodatkowym elementem może być wyposażenie skrzynki w rolowaną siatkę antyinsektową pełniącą funkcję moskitiery.

Same rolety zewnętrzne materiałowe przede wszystkim mają za zadanie chronić nas przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, a także szyby przed aktywnością deszczu, śniegu czy nawet wiatru. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną budynku. W lecie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. W przeciwieństwie do przesłon wewnętrznych rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby. Poprzez zaciemnianie wnętrza, tworzą w nim miłą i przyjemną temperaturę. Z kolei zimą, rolety powodują, że koszt ogrzewania budynku zmniejsza się, gdyż maleje zapotrzebowanie budynku na energie. Dodatkowo rolety znacznie zwiększają izolację akustyczną, co jest niezwykle korzystne i wygodne, zwłaszcza kiedy mieszkamy na niższych piętrach, a dookoła nas znajduję się na przykład park zabaw lub przedszkole czy szkoła. Obniżenie poziomu hałasu, nawet o kilka decybeli, znacznie wpłynie na komfort mieszkania w domu.

domek w lesie

Niedocenianą zaletą rolet zewnętrznych jest zwiększenie prywatności domowników w każdym zakresie. Dodatkowo wpływają na poziom poczucia bezpieczeństwa. Posiadanie rolet utrudnia działanie włamywaczom, którzy mogą jedynie domyślać się aktywności osób znajdujących się wewnątrz, a nawet ich obecności. Uciekamy od wzroku wścibskich sąsiadów i jesteśmy w stanie w pełni zapewnić sobie komfort, niebycia obserwowanym. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa zawsze możemy też zintegrować rolety z odpowiednim systemem alarmowym, gdzie każde ich nieautoryzowane otwarcie czy przesunięcie, spowoduje odpowiednią reakcję urządzeń alarmowych i oczywiście powiadomienie stosownych służb w postaci ochrony budynku.

Jak wspomnieliśmy, każde rozwiązanie techniczne ma swoje wady. W przypadku zewnętrznych rolet są to ograniczenia, jeśli chodzi o sam montaż. Decyzję o zamontowaniu większości rodzajów trzeba podjąć już na etapie projektowania budynku. W innych przypadkach często musimy dostosowywać wnęki okienne bądź wybierać mniej praktyczne rozwiązania. Za wadę rolet zewnętrznych można uznać także ich stosunkowo wysoką cenę, choć biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania, można to traktować jak szybko spłacającą się inwestycje.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *